فواید موخوره گیری با قیچی - سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه نبات

فواید موخوره گیری با قیچی

بازگشت به وب نوشته‌ها
فواید موخوره گیری با قیچی

فواید موخوره گیری با قیچی

به شکاف نوک موها موخوره می‌گوییم. اصلی‌ترین عامل بروز موخوره خشکی موها است، همان‌طور که خشکی مو می‌تواند به ساقه و ریشه مو آسیب وارد کند، نوک موها نیز از اثرات مخرب آن بی‌نصیب نخواهند ماند. موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده شوند. اگر می‌خواهید بدانید موهای شما سلامت هستند یا آسیب‌دیده به انتهای نوکشان نگاه کنید. اگر انتهای موهای شما شبیه به یک طناب باز شده و چند شاخه است، بنابراین فکر چاره و درمان آن باشید چراکه موهایتان دچار موخوره شده است. برای درمان موخوره شدید ابتدا باید دلیل بروز این حالت را پیدا کنید یا بدانید. استفاده از بهترین روش‌های درمانی بدون دوری کردن یا ازبین‌بردن دلیل بروز خشکی مو بی‌فایده است و چیزی نمی‌گذرد که مجدداً موخوره برمی‌گردد و سبب آشفته دیده شدن موهایتان می‌شود. قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامساعد، استفاده از تکنیک‌های مراقبت از مو به ‌دفعات مانند اتو کشیدن و فر کردن موها ازجمله دلایل بروز موخوره هستند.

 اشتباهاتی که موجب موخوره می‌شوند!

1) همیشه موهایتان را جمع می کنید

اگر معمولاً هر روز موی خود را دم اسبی یا گوجه ای می بندید، در آرایش مدل مویتان تجدید نظر کنید. اگر همیشه مویتان را به یک شکل درست کنید هم، ممکن است موهایتان تحریک شود و آسیب ببیند. این تحریک و کشیدگی مو، به مرور زمان می‌تواند موجب موخوره یا شکستگی موهایتان شود، به ویژه، اگر موهایتان را وقتی که خیس است یا در حمام بخار به بالا جمع کنید. پس، از کش‌هایی استفاده کنید که موجب کشیدگی و گره خوردگی موهایتان نمی شوند.

2) موهای خود را درست شامپو نمی‌زنید

موی خود را از بالا به پایین شامپو کنید؛ بیشتر افراد شامپو کردن موهایشان را از ریشه‌ی مو شروع می کنند. سپس، برای ساقه‌ی موهای خود از شامپوی بیشتری استفاده می کنند. به جای این کار شامپو را به کف سر خود بمالید. بعد، آن را ماساژ دهید تا شامپو به ساقه و انتهای مو برسد. بدون آن که از شامپو بیشتری استفاده کنید. اصولاً، موها در قسمت ریشه کثیف‌تر هستند و هرچه به انتهای مو نزدیک تر می شویم خشک تر می شوند. همان طور که می‌دانید در بیشتر موارد، علت موخوره خشکی انتهای موهاست.

از این رو، شستن موها به روشی که گفتیم، می تواند شیوه‌ی مناسبی برای درمان خشکی مو در قسمت های انتهایی و جلوگیری از ایجاد موخوره باشد. یکی از بهترین راه ها برای آبرسانی و مرطوب نگه داشتن موها، استفاده از سرم مو است. سرم های حاوی روغن های گیاهی، انتخاب مناسب تری هستند.

3) از شامپوی مناسبی استفاده نمی کنید

نیازی نیست به دنبال شامپو برای درمان موخوره باشید، فقط کافیست از محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی خشن و ناملایم هستند استفاده نکنید. یعنی ترکیباتی مثل مواد خوشبو کننده مصنوعی ( اسانس ها)، آمونیاک و سفید کننده.

این‌ها چربی طبیعی موهای شما را از بین می برند. کف سر شما را آزار می دهند و احتمال موخوره و شکستگی موهاتان را افزایش می دهند. علاوه بر این، موجب آسیب دیدگی موی رنگ شده شما می شوند.

4) بیش از اندازه موهایتان را می شویید

شامپو، چربی طبیعی مو را از بین می برد. با شستن بیش از حد موهایتان خواهید دید که خیلی زود خشک می شوند و همان طور که می دانید، مهم‌ترین علت موخوره ، خشکی مو است. چرا؟

هر چه مویتان خشک تر شود، گره خوردگی آن بیشتر می شود. هنگامی که تلاش می کنید تا گره های موی خود را باز کنید احتمال دارد با کشیدن آن باعث شکستگی موها شوید. در نتیجه، بیشتر موخوره می زنید.

چند بار در هفته موها را بشوییم؟

دفعات استفاده از شامپو به نوع موی شما بستگی دارد.

 • اگر موهای شما چرب است، احتمالاً لازم است، هر روز آنها را شامپو کنید یا استفاده از شامپوی مخصوص موهای چرب را به عادت های روزانه ی خود اضافه کنید. این نوع شامپو چربی موی شما را جذب می کند و حجم موی شما را افزایش می دهد.
 • اغلب، برای موهای معمولی دو تا سه مرتبه شامپو کردن در هفته کافی است.
 • اگر موهایتان خشک یا آسیب دیده است، یک بار در هفته شامپو از  شامپو مخصوص موهای خشک ستفاده کنید. این برای شما، بهترین راه حل برای رسیدن به موهایی با حالت طبیعی است.

5) گره موهای خود را با خشونت باز می کنید

هنگام استفاده از شامپو و ماسک های مو با موهایتان خشن برخورد نکنید، تا موخوره نزنید. اگر برای باز کردن گره موهاتان با آنها خشن برخورد کنید، فر می خورند و در هوا مواج می شوند. پس، کلی کار برایتان درست می شود!موهای خود را یک بار با شانه ی دندانه درشت شانه کنید. سپس، بگذارید تا آب از بین موهایتان عبور کرده و آبکشی شود.

6) موی خود را با حوله خشک می‌کنید

درست است که خشک کردن موها با حوله به طور مستقیم موخوره ایجاد نمی کند. اما، این کار باعث گره خوردگی موهای شما می شود. بعد، وقتی که می خواهید گره ها را باز کنید، باعث کشیدگی و شکستن موهای خود می شوید.

به جای این کار می توانید، بعد از دوش گرفتن با بستن حوله به دور سر خود از ایجاد موخوره جلوگیری کنید. با این کار گرهی در موی خود ایجاد نمی کنید، زیرا به صورت آزاد و رها و به راحتی موهای خود را در حوله پیچیده اید.

7) شانه کردن موی خیس

گره افتادن موهایتان در حمام می تواند علت موخوره شما باشد. موهای خیس شکننده تر از موهای خشکند. پس، شانه کردن آن ها می تواند آسیب رسان باشد. موی خیس به دلیل تغییر قابلیت ارتجاعی آن، دچار تابیدگی و کشیدگی می شود. این امر موجب کنده شدن موهایتان می شود.

هنگام دوش گرفتن قبل از آبکشی نرم کننده ها و حالت دهنده ها از شانه های دندانه درشت استفاده کنید. این کار باعث می شود گره های آن باز شوند و موخوره نزنید. می توانید از برس های سیمی و نایلونی (برس مرطوب) که انعطاف پذیرتر هستند، استفاده کنید. این برس ها به راحتی روی موی شما حرکت می کنند.

8) موی خود را از محل رویش آن شانه می‌کنید

به احتمال زیاد وقتی موهای خود را برس می زنید، به صورت عادی از ریشه شروع می کنید و به سمت پایین مو ادامه می دهید (از بالا به پایین).

اما در واقع، این کار گره های موی شما را بیشتر می کند و باعث می شود گره ها در قسمت پایین تر مو جمع شوند. در آخر، هم گره وجود دارد، هم بدتر شده است. توصیه می کنیم قبل از آن که شانه زدن را از ریشه آغاز کنید، از قسمت انتهایی مو شروع کنید. کم کم به سمت بالا حرکت کنید تا به میانه و وسط موی خود برسید. به ویژه اگر موهایتان خیلی بلند است.

چگونه موخوره را درمان کنیم؟

برای درمان مو خوره هیچ راه‌حل قطعی وجود ندارد، چراکه موخوره نتیجه عدم مراقبت از مو و خشکی موهاست. اما شما می‌توانید با رعایت نکاتی و به‌کارگیری برخی از ترفندها خشکی موهایتان را کاهش دهید و دیگر دچار موخوره نشوید. برخی از روش‌های درمان موخوره عبارت‌اند از:

 • کوتاه‌کردن مو: کوتاه کردن موها به‌طور منظم، ترجیحاً هر شش هفته یک‌بار می‌تواند منجر به جلوگیری از بروز مجدد موخوره شود
 • نشستن روزانه مو: نیازی نیست که هر روز موهایتان را با شامپو بشویید. هنگام شستشو، فقط از نرم‌کننده استفاده کنید
 • استفاده از شامپوهای طبیعی: شامپوهایی را برای شستشوی موها انتخاب کنید که ترکیبات خشن ندارند
 • مصرف نرم‌کننده: بعدازاینکه موهایتان را با شامپو شستشو دادید از نرم‌کننده استفاده کنید
 • استفاده از شانه مناسب: پس از حمام بلافاصله از برس و شانه‌های با دندانه ریز استفاده نکنید. ابتدا با یک شانه دندانه پهن موهای خیس را باز کنید و پس از خشک‌شدن اقدام به برس‌کشیدن کنید
 • رنگ و صاف‌کردن ممنوع: اگر واقعاً قصد دارید از شر موخوره خلاص شوید تا اطلاع ثانوی از مصرف رنگ مو و هر موادی در صافی مو مؤثر هستند پرهیز کنید. این محصولات حاوی ترکیبات شیمیایی هستند و سبب تشدید خشکی مو می‌شوند
 • استفاده از محافظ مو: قبل از اینکه موهایتان را سشوار یا اتو بکشید حتماً از یک اسپری محافظ مو استفاده کنید. این اسپری می‌تواند موهایتان را از آسیب‌های حرارتی محصولات حالت‌دهنده محافظت کند
 • درمان موخوره مو با وازلین و روغن آرگان: نخست باید بدانید که درمان موخوره با وازلین قطعی نیست، چراکه وازلین تنها کمک می‌کند شاخه‌های انتهای مو پنهان شود و رطوبت بیشتری به نوک موها برسد. برای استفاده از آن کافی است کمی از وازلین را کف دست بمالید و به نوک موها وازلین بمالید. این کار را شب انجام دهید و به همان صورت بخوابید. تکرار این روش برای جلوگیری نیز خوب است و از بروز موخوره پیشگیری می‌کند.

  همچنین مصرف روغن آرگان هم باعث لطافت و نرمی مو می‌شود و برای درمان موخوره مفید است. این روغن بسیار مرطوب‌کننده است و موها را درخشان می‌کند. برای استفاده از روغن آرگان بر روی موهای خود، چند قطره از آن را به موهای خود بمالید و شانه کنید.

فواید موخوره گیری با قیچی

یکی از مهترین فواید موخوره گیری با قیچی حفظ سلامت موها ، عدم برگشت موخوره در کوتاه مدت ،حفظ سلامت مو ها و عدم کوتاهی موها می باشد. یکی از مهمترین فواید موخوره گیری با قیجی تضمین سلامت مو است. در موخوره گیری با قیچی ( موخوره گیری روسی ) برخلاف موخوره گیری با دستگاه موها بر اثر گرمای دستگاه خشک و شکننده نمی شوند و فقط باعث از بین رفتن موخوره مو بدون کوتاهی قد مو می گردد.برای درمان موخوره در کودکان بهترین روش موخوره گیری روسی / موخوره گیری با قیچی است. 

موخوره گیری با قیچی به سبک روسی

یکی از بهترین روش‌های از بین موخوره موها،  موخوره گیری با قیچی است. در این روش،  موها به چند قسمت تقصیم شده و با استفاده از شانه یا انگشتان دست، قیچی روی موها با فاصله مشخص حرکت کرده و موخوره ها یا قسمت‌های دو شاخه شده مو، چیده می‌شوند. این روش نیاز به دقت و مهارت بسیار بالایی است تا بتوانید همه موخوره ها را جدا کنید. پس اگر قصد موخوره گیری با قیچی را دارید، حتما این کار را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید.

کوتاه کردن مو

یکی از روش‌ها متداول برای از بین بردن موخوره که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می‌گرفت،  کوتاهی مو است. در این روش، حدود ۱۰ سانت از قسمت انتهایی موها کوتاه می‌شود تا موخوره‌ها به طور کامل از بین بروند. همچنین توصیه می‌شود که افرادی که موهای بلندی دارند، هر از گاهی کمی از قسمت پایین موهای خود را کوتاه کنند. این روش می‌تواند موخوره را به طور کامل از بین ببرد؛ اما مشکل این روش آن است که گاهی اوقات که موخوره به قسمت‌های بالاتر می‌رسد، مجبور می‌شویم بخش زیادی از موها را کوتاه کنیم.

موخوره گیری با دستگاه

امروزه در بسیاری از آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی، موخوره گیری به وسیله دستگاه موخوره گیر انجام می‌شود. دستگاه موخوره گیری ابزاری مشابه با اتوی مو یا برس حرارتی است که وظیفه آن جدا کردن بخش‌های شکسته و دو شاخه موها است. این دستگاه دو بخش دارای دندانه دارد که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. با کشیدن موها درون این دستگاه، تارهای دارای موخوره جدا شده و در محفظه دستگاه جمع‌آوری می‌شود.

یکی از معایب استفاده از دستگاه موخوره گیری این است که استفاده بیش از حد از این دستگاه می‌تواند باعث نازک شدن تار موها شود. همچنین، این روش نمی‌تواند موخوره را به طور کامل از بین ببرد و تنها بخشی از آن را جدا می‌کند.

بازگشت به وب نوشته‌ها